שירה בציבור עם גיטרה

שירה בציבור עם גיטרה

שירה בציבור זאת פעילות מוסיקלית מהנה ונפוצה בארצנו ונהוג ללוות אותה במגוון כלים מוסיקליים. התופעה של שירה בציבור עם גיטרה נפוצה אף היא מאוד.
הגיטרה הפכה להיות אחד מכלי הנגינה המובילים אם לא המוביל בתחום.

רבים הם הרוצים לדעת לפרוט עליה החל מגילאי ילדים, בני נוער, מבוגרים, ואפילו פנסיונרים.
היא משמשת לנגינה באין ספור סגנונות מוסיקליים. החל מרוק, ורוק כבד(במקרה זה הגיטרה החשמלית), שירים לועזיים (גיטרה אקוסטית), שירים ישראליים, מוסיקה קלאסית, ועוד.

גם בתחום השירה בציבור ניתן לראות שהגיטרה תופסת מקום מוביל ככלי נגינה אשר מלווה את השרים במגוון שירי ארץ ישראל. מצד שני כדאי לשים לב לרמות של הגיטריסטים בתחום הזה.

היום ברבים מן האירועים החברתיים, בעיקר קומזיצים והתכנסויות ספונטניות על חוף הים, נוכל לראות מישהו מהחברה שולף גיטרה מהנרתיק, ובאופן ספונטני פוצח יחד עם כל החברה מסביב בשירה עד אור הבוקר.
האם כל אחד כזה שמחזיק גיטרה ביד בקומזיצים יכול ללוות ערב שירה בציבור בצורה טובה?
לאו דוקא!!

מסתבר שכמו בכל תחום בחיים גם כאן יש רמות, ורצוי להבדיל בין שלל מחזיקי ופורטי הגיטרה.

יש את רוב רובם של הנגנים שהם בעצם חובבים. מנגנים בשביל החברה באירועים חברתיים שכאלה.
בדרך כלל רבים מהחובבים נזקקים לאקורדים כתובים על דפים כדי לנגן, וגם אם לא, יש להם מגוון מאוד מצומצם של יכולות ורפרטואר. מן הסתם הם חובבים ולא גיטריסטים מקצועיים.
למרות זאת גם בקרב החובבים אנו עשויים להיתקל לא פעם בגיטריסט מחונן שמנגן ברמה גבוהה ואפילו משמיעה ובצורה ספונטנית.

האם כל גיטריסט מוכשר וטוב ככל שיהיה יכול ללוות ערב שירה בציבור?
גם כאן התשובה היא לא.
מסתבר שליווי ערב שירה בציבור בגיטרה דורש מקצועיות בפני עצמה.

אז את הדבר הראשון אמרנו, שזה רמה גבוהה ומקצועית של הגיטריסט שיכול לנגן שירים משמיעה, והוא בעל יכולת טכנית גבוהה, ובעל עושר מוזיקלי בפריטה ובליווי.

והדבר השני הוא שהגיטריסט מתמצא בתחום שירי ארץ ישראל ובעל ידע גדול מאוד של שירים ישראליים, שהרי לא יעזור לנו אם יש לנו גיטריסט מחונן שמנגן כל היום מטאל ואין לו אוצר מנגינות ישראליות נרחב בראש. הגיטריסט הזה צריך להתמצא בתחום שירי ארץ ישראל של ארצנו, שכן שירה בציבור זאת מקצועיות בפני עצמה בדיוק כמו נגינת רוק, נגינת קאנטרי, נגינה קלאסית וכו'.

תמיד אפשר לוותר על הרמה המוסיקלית ולהביא גיטריסט שאינו רציני, אבל אז עלינו לצפות שהערב שירה בציבור לא יתרומם לרמות שהוא כן יכול להגיע עם מישהו מקצועי.
לכן כשאנו רוצים לבחור גיטריסט שילווה את הערב שירה בציבור שלנו רצוי לראות ולהבחין בין הרמות ובין שלל הגיטריסטים שקיימים.

ראשית לראות שבאמת הגיטריסט הוא בעל רמה מקצועית גבוהה וזה אפשר לראות דרך סרטוני וידיאו שלו, האם הוא מנגן סגנונות מגוונים, האם הוא מלמד? האם יש לו אתר מרשים?

שנית, לוודא שהגיטריסט הוא בעל ידע רחב בשירים ישראליים שיוכל גם לתת מענה לבקשות מהקהל בלי הכנה מראש.

נגינה בגיטרה זאת אמנות, אך גם שירה בציבור עם גיטרה זאת אמנות בפני עצמה, ולכן יש להתייחס לכך בצורה מכובדת גם מצד הגיטריסטים וגם מצד העוסקים בתחום השירה בציבור.