שירה בציבור לקשישים

שירה בציבור לקשישים

שירה בציבור לגיל הזהב יכולה להיות אחת הפעילויות המהנות והבריאות ביותר שקיימת לקשישים.

בדרך כלל פעילות כזאת קורית במרכזי היום ברחבי הארץ בהם הקשישים באים להעביר חצי יום במקום שדואג עבורם לפעילויות בתחומים שונים: אמנות, מוסיקה, התעמלות, ועוד.
פעילות השירה בציבור מוזמנת גם ע"י חלק מבתי האבות בארץ על בסיס שבועי קבוע.

פעילות שירה בציבור נפוצה אפילו במרכזי יום של קשישים המוגדרים תשושים, והסובלים מבעיות קוגנטיביות ממשיות של זיכרון, והגיון. אפילו שם פעילות השירה בציבור נוחלת הצלחה גדולה.
מדהים לראות עשרות קשישים תשושים ישובים בריכוז במשך קרוב לשעה, ושרים שירים בלי לקום מהכיסא. עובדה זאת מדהימה בגלל שחלק גדול מקשישים אלו, סובלים מבעיות שכחה התמצאות וחוסר שקט פנימי, ולא ניתן לגרום להם לשבת במקום אחד יותר מכמה דקות.
התגובות של מנהלי מרכזי קשישים אילו לנוכח התועלת הממשית שהשירה בציבור מביאה לקשישים התשושים, מלאי התפעלות והערכה שוב ושוב בכל פעם מחדש.

המוסיקאים שבאים כדי להעביר את השירה בציבור במרכזי הקשישים ובבתי אבות מתחלקם לשתי קבוצות: קיימים המתנדבים אשר באים ללא שכר על מנת לעשות טוב לקשישים, ויש את אילו שמקבלים תשלום על כך.
התנדבות כמוסיקאי בפעילות שירה בציבור במרכז כזה עשויה להביא הרבה מאוד סיפוק והרגשה טובה לעוסק בכך. 

שירה בציבור כפעילות התנדבותית במרכזי היום נפוצה מאוד בימים שלפני החגים: ראש השנה, פסח, שבועות, ואפילו ל"ג בעומר. באותו שבוע של החג נערכים בחדרי האוכל ארוחות חג גדולות בהשתתפות כל הקשישים כאשר בתוכנית בדרך כלל ברכות ממנהלי המרכז, מנציגי הביטוח הלאומי, תפילה לכבוד החג של רב שהוזמן במיוחד, ובנוסף ליווי מוסיקלי לאירוע בין הברכות של שירים לחג.

גם יום השואה הוא יום הטעון מאוד ברגשות עבור חלק גדול מהקשישים שהשתתפו במלחמה, והליווי המוסיקלי של שירים מתאימים תופס מקום נכבד בטקסים הנערכים שם.

שירה בציבור לגיל הזהב יש לה כמה מאפיינים שבדרך כלל חוזרים על עצמם, ומי שפועל עם אוכלוסיות אלו לומד אותם עם הזמן.
ראשית, השירים שמדברים אל ליבם של הקשישים הם שירים מהתקופה שלהם, ולכן כמעט תמיד מדובר בשירי ארץ ישראל הישנה מתקופות עברו.
מאפיין נוסף הוא שרצוי שהשירים יכילו מעט מאוד מילים שחוזרות על עצמן על מנת למנוע מהקשישים צורך לקרוא את המילים ממסכים או משירונים. שירים מהמקורות עם שתיים שלוש שורות שחוזרות על עצמן הם שירים מצויינים לשירה בציבור אצל קשישים, במיוחד אילו עם בעיות זיכרון שמגלים למרבה ההפתעה זיכרון מצוין כשמדובר בשירים שהכירו בזמן עבר.
מתברר שבעיות הזיכרון שלהם באות לידי ביטוי לגבי אירועים ופרטים בהווה ובעבר הקרוב, בעוד לגבי העבר הרחוק הזיכרון שלהם מצוין. זאת הסיבה שפעילות שירה בציבור עם שירים מזמן עבר ובעלי מעט מילים היא פעילות קוגנטיבית מצוינת עבור קשישים אילו.

שיקול נוסף הוא שכמעט הכרחי שהשירים לקשישים יהיו שירים שמחים. שירה בציבור עם שירים עצובים ושקטים זה לא ממש רעיון טוב בשביל המצב רוח של הקשישים.
שירה בציבור עם שירים כמו: עוד אבינו חי, ישמחו השמים, אלה חמדה ליבי, גשר צר מאוד, ועוד הם שירים מצויינים שעומדים בקריטריונים האילו ועושים מאוד שמח וטוב במרכזי הקשישים.

ממש מחמם את הלב לראות את הקשישים שרים ביחד מוחאים כפים ואפילו קמים לרקוד לצלילי שירים אילו.
בתור מתנדב קבוע במרכזי קשישים התועלת והסיפוק לראות מראות אילו היא גדולה מאוד ומומלצת לכל מוסיקאי.