לימוד גיטרה – הנאה לצד התמדה

לימוד גיטרה – התמדה לצד הנאה

גיטרה היא כלי שמעורר כמעט בכולנו מחשבות חיוביות. זה מתחבר לנו למוסיקה, חופש, ביטוי עצמי, הנאה, חברתיות ועוד דברים יפים. כל מי שמנגן גיטרה יודע את הדברים האלה. לפעמים נדמה שמה שנותר לנו זה רק לנגן ולהנות. אם ככה, אז למה צריך התמדה?
גיטרה הרי היא כלי כל כך אהוב, פופולרי, ומקובל. ומי שמנגן עליה תמיד נתפש בעיני אחרים כאדם חברותי שמוסיף כל כך הרבה שמחה ואנרגיה למקומות בהם הוא מנגן. למה לא פשוט לנגן בכיף ולשמח את כולם ואת עצמנו? למה חייבים להתמיד? 

מי שמתחיל ללמוד גיטרה ומי שכבר מנגן שנים רבות יכול להבין את המצב שבו אנחנו נגני הגיטרה נתקלים.
מצד אחד הנגינה בגיטרה מביאה כל כך הרבה כיף למי שמנגן עליה ומסביב.
ומצד שני…זה לא תמיד נכון…….

המציאות מראה שכל שלב של לימוד גיטרה, גם למתחילים לגמרי וגם למקצוענים, כרוך בהרבה קשיים.למי שמתחיל האצבעות כואבות בכריות האצבעות ובמפרקים. הצלילים בהתחלה יוצאים מהגיטרה חורקים ולא נקיים. התלמיד נדרש להתאמן שוב ושוב. נראה שזה כמעט בלתי אפשרי לנגן. כל התהליך הופך להיות סיזיפי כמעט.

למקצוענים יש תמיד איזה מן חומה שמעבר אליה כבר אי אפשר להתקדם. אמנם אפשר לנגן את אותם דברים שנים, אבל זאת תחושה של דריכה במקום. אם גיטריסט מנוסה רוצה לנגן משהו שמבחינה טכנית הוא ברמה גבוהה יותר ממה שהתרגל, הוא צריך לשבת שעות כדי להגדיל את גבול ורמת הביצוע.
במיוחד הדבר נכון לנגינה של סגנונות מיוחדים וירטואוזיים כמו פלמנקו או סגנונות אחרים. ברמות כאלה לפעמים כדי לבצע מהלך מוסיקלי אחד בגיטרה של מספר שניות, צריך לשבת שעות כדי לשפר מהירות, דיוק, ותיאום בין יד ימין ליד שמאל.

בואו נחזור לנגני הגיטרה המתחילים. נכון שיש צורך באימונים קבועים ולא הכל הולך חלק בהתחלה. אולם במשך הזמן (לא ארוך) כאשר לא מתייאשים מתחילים לראות תוצאות. והתוצאות יפות יותר ככל שהאימון מתמשך יותר.
המתחילים יתחילו פתאום לגלות צלילים יפים יוצאים מהגיטרה, האקורדים כבר לא חורקים כל כך, והשירים מתחילים להתנגן.
והמנוסים פתאום מגלים שהם יכולים לעשות מהלכים שקודם לא יכלו לבצע.
הרגע הזה שפתאום אנחנו רואים שאנחנו בעצם קפצנו מדרגה בנגינה הוא הרגע המאושר ביותר בכל תהליך הלימוד והנגינה.

על מנת להימנע מאכזבות מיותרות כדאי לבוא לנגן גיטרה עם מודעות מסוימת. ולדעת להפריד בין שני דברים שבעצם משלימים אחד את השני ולא עומדים בסתירה זה לזה.
מצד אחד כדי לדעת לנגן גיטרה צריך להיות מוכן לעבוד ולהתאמן, ולעבוד לא קל. אין חיים קלים בגיטרה, בכלי נגינה אחרים אולי החיים קצת יותר פשוטים.
ומצד שני אחרי שהדברים נכנסו כבר למיומנות אפשר להתחיל להנות מהם בגדול, וזה כבר הופך משהו שנשאר לנו כמתנה לכל החיים. לא שוכחים את זה. ואם תשאלו אותי זה שווה כל רגע.
אז מצד אחד התמדה ואימון עקביים ומתמשכים ומצד שני הנאה גדולה.
רק כאשר מוכנים לשני הדברים האלה ביחד אפשר להתקדם בגיטרה וגם להנות מזה.

ונסיים במילים של ג'ימי הנדריקס הגדול:
"אתה חייב לדבוק בזה. לפעמים תתאכזב כל כך שתרצה לוותר על הגיטרה, לפעמים תשנא את הגיטרה. אבל כל זה רק חלק מהלמידה, משום שאם תדבק בזה, בסופו של דבר תבוא על שכרך."

בהצלחה!!!!

ראו מאמר נוסף בנושא זה ללמוד לנגן גיטרה